Vybudování podélné parkové cesty v parku Velvarská na místě vyšlapané stezky
Sídelní zeleň nemá plnit jen funkci ekologickou a estetickou, ale také rekreační: má umožnit přímý kontakt s živou přírodou v urbanizovaném prostředí, aktivní odpočinek a trávení volného času. Z tohoto pohledu je nedostatkem parku Velvarská, že nedisponuje žádnou podélnou parkovou cestou, která by umožnila jeho širší rekreační využívání (rodičům s kočárky a dětmi, seniorům atd.). Cílem projektu je proto vybudování parkové cesty na místě dnešní vyšlapané stezky podél ulice Velvarská. V dalších etapách a/nebo dle disponibilních prostředků navrhuji doplnit také přechod(y) pro chodce a nový parkový mobiliář (viz příloha).
Realizací projektu dojde: - ke zvýšení přístupnosti parku a komfortu jeho uživatelů, což podpoří jeho širší využívání k rekreačním a volnočasovým účelům; - ke zhodnocení parku zkulturněním jeho improvizované pěší stezky; - k prodloužení stávající “promenády” vedoucí přilehlými, již revitalizovanými parky Hadovka a Zavadilova.
Řešení nevyžaduje kácení stávající zeleně ani budování nového osvětlení - bude využito stávajícího pouličního osvětlení v ulici Velvarská.
Kuličkový areál
Jedná se o herní prvek na sídliště Dědina. Praha 6 je místo vhodné pro rodiny s dětmi. Dle mého hrubého odhadu se zde narodí zhruba 30 dětí za rok. Nepočítám děti z rodinných domů v okolí a v bytovkách na ul. Vlastina. Umístění projektu je vhodně zvoleno i v blízkosti školy. Přímo na sídlišti jsou pouze 3 hřiště, které jsou ve velmi špatném stavu. Během pěkného počasí jsou "v obležení". Kuličkový areál jsem navštívila a byla jsem z něj velmi nadšená. Velkou oblibu u dětí dokazoval fakt, že byl neustále plný dětí. Tento herní prvek na hřiště přitáhne nejen děti, všech věkových skupin a obou pohlaví, ale i tatínky. Význam otce pro vývoj dítěte už byl mnohokrát dokázán. Tento herní prvek není v Praze ani v blízkém okolí.
Rád bych navrhl realizaci cvičebního místa pro Street workout v ulici José Martího na veřejném prostranství vedle garáží naproti domu BD Pětidomí (José Martího 387-391). V uvedené lokalitě jsou tři velké bytové domy a navíc policejní ubytovna. To s sebou přináší velké množství mladých lidí, kteří aktivně sportují. Street workout je aktuálně velmi populární možnost jak zdokonalovat fyzickou kondici a vzhledem k cvičení převážně s vlastní váhou těla je určené takřka pro všechny věkové kategorie a lidi s různou úrovní fyzické kondice. Cvičiště by denně přinášelo možnost aktivní volnočasové aktivity desítkám lidí. Sportoviště navíc nevyžaduje praktickou žádnou údržbu a tudíž s provozem nejsou spojené žádné další náklady.
Náměstí s parkem na Petřinách
Petřinám chybí centrum a místo společného setkávání i odpočinku. Obyvatelé Petřin cestují do jiných částí Prahy, kde tento veřejný prostor existuje stejně tak jako např. tradice vánočního stromu, farmářské trhy apod. Prostor vyhrazený pro účely společného setkávání by měl být dobře dostupný všem obyvatelům Petřin a přilehlého okolí. Za takový prostor považuji okolí obchodního domu Petřiny. V tomto prostoru by mělo být dostatek místa pro konání různých kulturních akcí během celého roku. Přicházím s níže uvedeným návrhem. Předkládám celý projekt, který má 3 části. V tomto projektu, chci prosadit bod 1 na přiloženém obrázku. 1. Úprava „Veřejného prostoru 1“ - Parcela: 473/493 Parcela: 473/263 Parcela: 473/309 2. Veřejný prostor 2 a parkoviště 2 (P2) 3. Veřejný prostor 3 a Parkoviště 3 Ad 1) Úprava „Veřejného prostoru 1“ - Vyřešit a zkulturnit cestu od metra na ulici Pláničkova přes parcelu Parcela: 473/493. Po tomto úseku chodí lidé do střední a západní části sídliště Hvězda a pak dál na ulici Na okraji a vilové části. Tato cesta je zaneřáděná od holubů a plná kaluží a bláta. - Vyřešit a zkulturnit prostor kolem domu, který je na parcele: 473/262. - Tento prostor by mohl zatím sloužit k příležitostným trhům (vánoce, velikonoce, farmářské). K tomuto bodu přikládám rozpočet. --------------------------------------------------------------------------------------- Ad 2) Veřejný prostor 2 a parkoviště 2 (P2) - budoucnost - Vybudovat centrum Petřin – náměstí na veře...
Zastávka a několik laviček u zastávky MHD - Stadion Strahov
Zastávka autobusu MHD 176, 191 a 510 nemá úkryt před deštěm, větrem ani místo k sezení. Základní myšlenka je umožnit přestupujícím "sednout+schovat". Na Strahově je často zima a hodně fouká, čekání na přestup je tedy velmi nepříjemné. Alternativní přístřešky jsou příliš daleko, nelze z nich přijíždějící autobuse vidět a pak stihnout doběhnout. Zastávku je možné vylepšit záhonky či jinou zelení - místo je velmi nepřátelské a kamenné. Problém se týká cca. 5000 obyvatel Prahy 6.
Břevnovské grilovací a piknikové místo na Ladronce
Sportovně-rekreační areál Ladronka by bylo ideální doplnit o grilovací a piknikové místo. Na Praze 6 je takové místo snad pouze v Šárce a pro přenosný gril v Oboře Hvězda. Praha 6 je známa tím, že má největší rozlohu zelených ploch. Jejich využití pro občany však ještě není dotaženo. Na klidném místě Ladronky v sousedství tenisových kurtů navrhuji zbudovat piknikovou lavičku a pevný gril. Místo musí doplnit i koš na odpadky a informační tabule. Přesný odhad ceny se bude odvíjet od zvolených materiálů a vlastního řešení grilu.
Projekt obnovy kašny “Voda” Karla Hladíka na Sibiřském náměstí.
Sibiřské náměstí je v současné podobě spíš sdružení prostorů bez jasné koncepce. Naším záměrem je obnova původní kašny v západní části náměstí, jako impulz k oživení celého místa. Nepředstavujeme si pietní rekonstrukci původního stavu, ale obnovu prostorového schematu - dodržení půdorysné stopy obou bazénů, ne však obložené kamenem, ale z pohledového betonu, rozmístění tří objektů do původních pozic, repliky dvou z nich nedělat z bronzu, ale nechat betonové. Použití původního zachráněného bronzového odlitku by odkazovalo na pohnutý osud díla.
Revitalizace sportovně dětského koutku Manovka
V minulosti se jižně od současné ulice Manská zahrada nacházela dvě dětská hřiště (volejbalové a fotbalový plácek) a dětský koutek s prolézačkami. V nedávné době se parta místních dětí pokoušela obnovit fotbalový plácek, ale bylo to nad jejich síly a já jim rovněž nebyl schopen účinně pomoci. Vítám tedy tuto výzvu Prahy 6 a navrhuji toto místo alespoň částečně revitalizovat. Volejbalové hřiště se nacházelo na pozemku 848/2 kat.úz. Ruzyně, který je v současnosti v soukromém vlastnictví, je oplocen a jeho obnova tak nejspíše není možná. Fotbalové hřiště a dětské prolézačky se nacházely na pozemku parc.č. 848/5 k.ú. Ruzyně (viz ortofotomapa), jehož vlastníkem je hl.m. Praha. Severní část pozemku, kde se hřiště nacházelo, je momentálně zarostlá travou. Prolézačky jsou k nalezení v jižní části pozemku zarostlého náletovými dřevinami.
Místo je komunikačně dobře přístupné od ulic Ve Višňovce – Manská zahrada. Podél pozemku 848/5 vede zpevněný chodník (parc. č. 827/4), jehož asfaltový povrch končí zhruba v místě zalomení pozemku a dále pokračuje jižním směrem pouze vyšlapaná stezka, která propojuje konec ulice Sadová a ulici Ovocná. Zkvalitněním povrchu stezky by došlo ke zkvalitnění napojení dětského a sportovního koutku i z ulic Sadová – Ovocná. Stezka je místními občany využívána především k docházce směrem k městské zastávce autobusu „Ruzyňský hřbitov“ na ulici Karlovarská, či směrem k obchodnímu centru. Zkvalitnění povrchu stezky by tedy mělo dvojí přínos.
Puškinovo nám. - jeden park, tři názvy, tři lavičky
Navrhuji doplnění parkového mobiliáře a oživení stávajících laviček tak, aby vyhovovali současným potřebám místních obyvatel a návštěvníků parku. Puškinovo nám. je velice lákavé místo pro rodiny s malými dětmi a pro starší generaci. Je to jedinečný prostor pro setkávání a komunitní akce nejen místních lidí, ale díky pestrosti obchodů, kaváren a restaurací se na toto místo sjíždějí lidé i z jiných částí Prahy. Za pěkného počasí je to ideální místo pro pracovní schůzky, piknik nebo oslavy. Odhaduji, že denně projde náměstím v průměru 1000-2000 lidí. Počet obyvatel v Bubenči je cca 21.000.
V současné době je náměstí vybaveno zastaralým typem laviček, které lemují hlavní cesty v parku. Věřím, že doplnění atraktivnějšího a funkčnějšího posezení, u kterého si můžete odložit knihu, laptop nebo svačinu, ocení všechny generace a využití parku se ještě zvýší. Nové lavičky se stolky jsou plánované na místa v blízkosti stromů, kde je stín, a kde esteticky doplní nevyužité místo kolem oploceného dětského hřiště. Navržené tvary a provedení laviček dodají větší dynamiku současnému ohraničenému prostoru. Několik stávajících laviček by mohlo být doplněno o odkládací stolky, pultíky či opěrky, aby se celý park designově propojil.
Komunitní zahrada LIBÓZA
Rádi bychom vytvořili místo pro Liboc a okolí, které spojuje zahradničení, sousedské setkávání a kulturní akce. Reagujeme tím na nedostatek příležitostí (a nepřítomnost vhodného veřejného prostoru) k vzájemnému kontaktu mezi obyvateli.
V blízkosti historického centra Liboce, v sousedství fary a Obory Hvězda je svah, který nyní prochází revitalizačním procesem z uzavřené zahrádkářské kolonie na sad. V horní části zeleného pásu přímo sousedícím s oborou je pro tuto komunitní zahradu ideální prostor. Je snadno dostupný, neboť je v těsné blízkosti autobusové zastávky Libocká.
Součástí komunitní zahrady bude - altánek jako místo pro konání workshopů a sousedských setkání, zároveň umožňující sběr dešťové vody - vyvýšené záhonky, které budou pronajaty jednotlivcům či institucím (zájem projevil Domov svaté Rodiny) - malý přírodní amfiteátr (vytvoření spodní loučky) - po našem jednání o záměru komunitní zahrady bylo dohodnuto, že tuto loučku zrealizuje vlastník pozemku magistrát hl. m. Prahy - v domečku (který již je v tomto prostoru k dispozici) zázemí pro lavičky, palety, deky na sezení, zahradnické náčiní apod. - osazení jedlými keři - nástěnka s výměnnou sousedskou sítí umožňující bezpeněžní výměnu dovedností, přebytků úrody a služeb mezi místními obyvateli
V prostoru Libózy bude možno snadno uspořádat sousedský piknik, menší divadelní představení, občasné letní kino, akustický koncert a podobně, bude zde prostor pro permakulturní a jiné workshopy. Jménem Zveleby...
Pocta krajině a lidem - Bubeneč
Navrácení souladu se základními Principy Přírody do městské krajiny, přivede všechno, co zde žije, k rozvíjení tvůrčího potenciálu Života. Současná civilizace jde cestou převahy destrukce, spotřeby a iluze oddělenosti lidí od Přírody, potlačuje celostní kulturu a poznání našich předků. Vystupňovala negaci ůvodního předurčení Prostoru Života na planetě Zemi k bodu odkud již není návratu. Pokud chceme Životní Prostor na planetě Zemi přiblížit jeho původní funkci, je nezbytné přivést k rovnováze rotichůdné kvality – síly destrukce a síly tvoření obsažené v záměrech i důsledcích jednáních lidí.
Park Královka, chodník u kaple
Chodník je ve spodní části ( u kaple ) nevhodně vyspadovany a prudký. Za deště klouže, za sněhu téměř neschudny. Lidé ho odcházejí po trávě. Problém se týká důchodců, maminek s kočárky, lidi s handicapem. Je třeba tento úsek udělat mírnější a rovnejsi. Dále je tento chodník v dolní části kopce zcela bez osvětlení. Navrhuji 2-3 lampy veřejného osvětlení (solární).
Plivátko žije!
Úprava okolí „Plivátka“ v parku Smiřického v Břevnově. Úpravy znovu oživí tento legendární prostor a přinesou úžasné místo pro pořádání pikniků, oslav, grilovaček a místních slavností. Chceme zachovat genia loci tohoto přírodního místa a citlivě jej revitalizovat, aby tam rádi chodili malí i velcí, mladí i staří, z blízkého i vzdálenějšího okolí. Proto chceme místo doplnit základním vybavením (stoly, lavičky, koše, přívod vody). Měl by to být začátek obnovy celého parku. Více na plivatko.com.
B+R Podbaba - parkování jízdních kol u stanice vlaku
Cílem projektu je vybudování stojanů na kola u železniční stanice Praha - Podbaba. Kapacita 6 stojanů na umožní pohodlné zaparkování a bezpečné zamknutí až 12 jízdních kol ve vzdálenosti cca 30 metrů od nástupiště, které usnadní využívání přestupu na vlak obyvatelům z oblasti Prahy 6 dojížďejícím na kole. Zvýšení bezpečnosti celé oblasti přispěje instalace kamery na protilehlou lampu veřejného osvětlení a její napojení na městský kamerový systém.
Obnovení altánu na Primátorské stezce v Divoké Šárce
Na Primátorské stezce v Divoké Šárce stával menší altán na pěkném místě vysoko nad tokem Šáreckého potoka s výhledy na obě strany. Před cca 10 lety shořel a už nebyl obnoven. Jádro projektu spočívá ve znovuobnovení altánu, resp. vytvoření přístřešku, který by se mohl stát novým výletním cílem. Altán nabídne návštěvníkům posezení s výhledem, ochrání před nepřízní počasí a zároveň bude možné ho pojmout jako místo pro nejrůznější aktivity týkající se Šáreckého údolí.
Centrum Liboce
Nechme vzniknout v Liboci místo, kde by bylo možno: - umožnit sousedům se na chvíli posadit, popovídat - aby si děti bez omezení věkem hrály, běhaly, scházely se
Řešený problém a odůvodnění: - neexistence přirozeného centra Liboce, kde by se mohli sousedé setkávat, popovídat - neexistence dětského hřiště v Liboci pro kategorii dětí 6+ - místo, které bude v syntéze se sousedním dětským hřištěm, které je ale pouze pro malé děti - tento návrh je inspirován hřištěm Hadovka, kde vedle sebe figurují hřiště pro různé věkové kategorie s dostatkem laviček a volného prostoru pro setkávání lidí - projekt může ovlivnit život celé Dolní Liboce, týká se tedy 500+ osob
Popis návrhu: - 2 lavičky + 2 soupravy lavičky a stůl: umožňující setkávání a pobývání, hru stolních her, piknik - plot oddělující železnici po délce trávníku - herní prvky pro děti 6+ dostatečně atraktivní aby motivovaly děti jít ven: Lezecká souprava 7x7 m, Lanovka s plošinou - dodatečný boční vchod do stávajícího dětského hřiště spojující již existující hřiště s novým prostorem
Stávající stav: - Tři lavičky v dezolátním stavu na hraně železniční trati - jedna rezavá fotbalová branka
Správa: - správa by probíhala ve stejném režimu jako sousední dětské hřiště – tj. pokud je hřiště ve správě Prahy 6, tak pracovník, který provádí kontrolu dětského hřiště investuje dodatečných 5-10 minut na prověrku dodatečných 2ks herních prvků. - pokud toto není možné, jsem připraven nabídnout alternativní...
Zpevnění (zoficiálnění) nejvyšlapanějších pěšin mezi ul. Kladenská a Africká
PROBLÉM: otevřením trasy Metra 5.A se změnily převažující směry chůze. St. Bořislavka nemá výstup do centra sídliště Červený vrch (před OD Šárka a rest.Drancy + Gymnasium). Výstup (výtahy mezi nástupištěm a podchodem) je na jižní stranu Evropské BEZBARIÉROVÝ, úrovňový do ul.Kamerunská. Pod navazující ul.Africkou žijí na ul. Kladenská, Na Dlouhém lánu a v ul. je spojujících a navazujících TISÍCE obyvatel, resp. dochází do ZŠ Na Dlouhém Lánu a v menší míře i jinam (např. Lékárna na rohu Kladenská/K Lánu). V ul. Africká NENÍ JEDINÝ UKAZATEL k metru. I já, místní, jsem v hustém mrholení a spěchu odbočku PŘEŠEL. ŘEŠENÍ: Stačí osadit jednu, raději dvě šipky na chodník na Africké v místě, kde šikmo odbočuje Kamerunská = chodník k vestibulu metra. Cena minimální (na plánu = hnědé trojúhelníčky). ---------------------------------------------------------------------- PROBLÉM: Již před r. 1989 měl smysl, ale nebyl realizován chodník + schody mezi ul. Kladenská a Africká mezi domy Kladenská čo.18 a 20. V rohovém domě Kladenská 538/18 je Pošta Praha 65. Jediná pošta pro Vokovice i Veleslavín vč. celého sídliště Červený vrch. Lidé na poštu chodili především od st. tram a busů před OD Šárka. Nyní převážně od "horního" vestibulu st. Metra. Mezi Africkou a "východním bokem" OD Šárka byl před r.1989 zbudován dodatečný chodníček a schody v potřebném směru (Nyní se jeho význam zmenšil, na plánu tence čárkovaně). V mezeře mezi domy čo. 18 a 20 je vyšlapáno několik širokých pěšin ve svahu...
Stromy do ulice Nad Závěrkou
V projektu navrhujeme vysadit 3-4 menší stromy v dolní části ulice Nad Závěrkou. Ulice Nad Závěrkou je dostatečně široká, a na rozdíl od horní části ulice, kde jsou na levé straně ulice předzahrádky, stojí v spodní části pouze kolmo parkující auta a zeleň zde chybí. Stromy navrhuje vysadit co nejdále od fasád domů, tak aby nebyly spodní byty zastíněny. Při vhodném způsobu vysazení stromů (tzv. prokořenitelné buňky) nedojde ke snížení počtu parkovacích míst. Vysazené stromy zlepší klima v ulici při horkých dnech.
Chill-out zóna
V současné době jsou umístěny lavičky pouze před budovou školy ZŠ nám. Svobody. Rodiče vyzvedávající děti v ZŠ Emy Destinnové, možnost posadit se při čekání nemají, musí stát na schodech před vstupem do vestibulu školy, to samé platí v opačném případě i pro děti. Zelené plochy dosud slouží pouze pejskařům. Pod keřy i lípou tráva neroste a prostředí tak působí dosti neutěšeně. Navrhované sezení tak parku dává užitečnou funkci a oživuje jej. Obě dvě školy mají přes tisíc žáků, kteří by sezení společně s jejich rodiči měli nejvíce využívat. Rozpočet se odvíjí podle způsobu a rozsahu zpracování.
Představou je vznik prosotoru s lavičkami, stolečky a stoličkami, který by zabíral třeba jen třetinu zelené plochy. Zde by se mohli lidé setkávat, posadit se, pohovořit, odpočinout si. Rodiče, babičky a dědečkové, kteří chodí své ratolesti každý den do školy vyzvedávat, by tak mohli využít toto místo při čekání.
Inspirací pro realizaci by mohla být některá z mnoha "letňanských lentilek" (viz foto).
Přidání herního prvku na hřiště Vlastina I na Dědině
Hřiště na sídlišti Dědina je oblíbeným místem místních dětí. Některá hřiště jsou méně, některá více oblíbená. Obliba souvisí s herními prvky na nich. Na tomto hřišti chybí skluzavka pro věkovou kategorii 2 až 5 let, do které patří většina dětí, které si na hřišti hrají.
Přidání nového herního prvku - skluzavka. Středně velká skluzavka od 120 do 150 cm bez nebo včetně jednoduchého domečku, vstup po schodech nebo horolezeckou stěnou, je ideální prvek pro děti těchto věkových kategorií. Lana pro výstup na skluzavku nejsou pro menší děti moc vhodná. Skluzavka by též měla být bez hrbolku uprostřed, menším dětem dělá problémy během jízdy. Skluzavky s domečkem vyžadují dopadovou plochu cca 7,5 m x 7 m
Oživení plochy před ZŠ Antonína Čermáka
Oživení prostoru v rámci parku Generála Lázaro Cárdenase – zpevněna plocha v před prostoru ZŠ Antonína Čermáka V současnosti je tento prostor spíše zanedbaná zpevněná asfaltová plocha. Přitom je velmi frekventovaný a používaný denně převážně žáky ZŠ Antonína Čermáka, jejich rodiči a prarodiči a místními obyvateli. Úpravu navrženého prostoru vnímám v tuto chvíli (Nápad pro 6) jako oživení této zpevněné části parkového prostoru s minimálním zásahem do stávajících travnatých a zpevněných ploch. Navržené úpravy prostoru spočívají v instalaci kvalitních vysoce odolných designových prvků nenáročných na údržbu. Tyto hravé interaktivní prvky jsou navrženy jako doplnění městského mobiliáře v místě a svým zaměřením by měly oslovovat především žáky ZŠ a jejich rodiče. Prvky mohou sloužit ke hře, k posezení, ke skupinové výuce. Mohou obsahovat vzdělávací prvky (např. Montessori, koncept Learning landscape apod.). Jejich interaktivitu docení i senioři (posezení), majitele psů (training track), matky s kočárkem a rodiče čekající na své děti.
Přístřešek na autobusovou zastávku MHD Ruyzňská
Výstavba přístřešku na autobusové zastávce MHD autobusových linek 108, 168 stanice Ruzyňská v ulici Ruzyňská ve směru do Ruzyně.
Navrhuje se prosklený přístřešek s jednou boční stranou. Pro realizaci lze využít komerčně standardně vyráběné přístřešky.
Stanice Ruzyňská ve směru do Ruzyně je označena terčem MHD. Vyvýšené nástupiště je zhotoveno ze zámkové dlažby a je ohraničeno zábradlím mezi nástupištěm a chodníkem. Toto nástupiště má délku 13.6 metrů a šíři 2,1 metru. Nástupiště je před chodníkem o šíři 1,4 metru.
Dříve byl na nástupišti přístřešek i lavička. Po rekonstrukci ulice Ruzyňská bylo obojí odstraněno.
Konečná, vystupovat! aneb úprava tramvajové točny na Heyrovského náměstí
Zvýšení estetické úrovně a uživatelského komfortu tramvajové zastávky Sídliště Petřiny, kterou využívají nejen místní obyvatelé vilové čtvrti a přilehlého sídliště, ale také studenti blízkého gymnázia, zaměstnanci Ústavu makromolekulární chemie AV ČR, v.v.i. a návštěvníci přilehlé přírodní památky Obory Hvězda. Chceme nově umožnit vstup do zeleně, její obnovu, navazující na historii místa a umístění mobiliáře. Předcházet by mělo odstranění rezivějícího billboardu a chátrající zídky. Popis: Plocha navrhovaná k řešení zahrnuje trojúhelníkovou asfaltovou plochu tramvajové zastávky Sídliště Petřiny a sousedící zeleň uvnitř smyčky kolejí. Současný stav zeleně i původního technického vybavení je poněkud neutěšený. Zeleň tvoří 4 dožívající břízy (5. byla odstraněna před několika lety), třešeň a javor z náletu, vzrostlé keře štědřenců a svíd bílých, podrost trávník. Zpevněná plocha je nově vyasfaltována (rekonstrukce tramvajové trati 2016), nový je i přístřešek u zastávky, ale ve středu plochy umístěná lavička, kombinovaná s velkou betonovou nádobou s porostem barvínku, dosluhuje, dřevěný sedák je poškozený. I betonová zídka, oddělující zeleň a zastávku, původně nesoucí tři nástěnky, je nyní ve špatném technickém stavu. Navíc se nad ní tyčí rezatý billboard, poslední rok nevyužívaný. Navrhuji odstranění zídky a billboardu, které by umožnilo spojení zastávky se zelení. Vybavení několika lavičkami a zpevněnou přístupovou cestičkou by zvýšilo komfort čekání na tramvaj, zejména v pa...
Obnova laviček v ulici Rakovnická
Ulice Rakovnická je místní obslužná komunikace, která slouží dopravní obsluze několika rodinných domků a především jako pěší promenáda pro místní obyvatele. hojně ji využívají také děti k hraní a sportu. V části ohraničené ulicemi Přílepská a Ledecká je pruh zeleně, na kterém jsou umístěny lavičky. Tyto jsou rovněž hojně využívány přesto, že jejich stav je žalostný. Prosím proto o obnovu těchto tří laviček a jejich rozšíření alespoň na šest kusů.
Tenisák pro všechny
Recyklace tenisových míčků. Navrhuji instalovat na chodník v blízkosti tenisových kurtů speciální koše na tenisové míčky. Do těchto košů by se tenisáky jednak „vyhazovaly“, ale zároveň by se odtud daly i odebírat. Jakmile tenisák již nesplňuje požadavky k hraní tenisu (je opotřebovaný, měkký), tak je na odpis. Velké množství tenisáků tak končí v běžném odpadu (nedají se recyklovat), což je velká škoda, protože tento produkt je dále velmi dobře využitelný. Tento projekt je určený jednak pro tenisty a jednak pro odběratele tenisových míčků, kterými může být kdokoli. Míčky by mohli druhotně sloužit jako hračka pro psa, jako míček na běžné použití (házení, žonglování), jako materiál pro kreativní činnosti a další. Tento projekt má mnoho pozitiv – recyklace, snaha o smysluplné využívání věcí a jejich druhotné využití, inspirace k podobným projektům, šetrné zacházení s naším okolím a další.
Umístění je otázkou další domluvy a je podmíněno souhlasem majitelů hřišť či dotčených pozemků. Košů by mohlo být cca 13 na těchto místech:
hřiště při ulici Chittusiho pozemek MČ P6 v blízkosti kurtů ve Stromovce (P7) hřiště v ulici Na Kotlářce hřiště v ulici Nad Šárkou Macharovo náměstí hřiště Cukrovarnická hřiště Glinkova hřiště na Ladronce (Tomanova) hřiště v ulici Nobelova hřiště v ulici Nad Lávkou / K Červenému vrchu hřiště v ulici José Martího hřiště v ulici Račická hřiště v ulici Sibeliova
Nevyhazujme věci, které mohou ještě jiným sloužit.
Zelená Evropská
Cílem projektu je umístit více zeleně mezi asfalt a beton na začátku Evropské ulice (tzn. mezi ul. Šolínova - Studentská) - původně zde bylo stanoviště autobusů, není zde žádná zelená plocha. Je zde dostatečně široký chodník pro umístění celkem osmi dřevěných mobilních nádob, do kterých budou vysazeny malokorunné stromy druhu Katalpa. Umístěním stromů do velkých květníků nevzniknou problémy s množstvím podzemních inženýrských sítí, zařízením zázemí metra stanice Dejvická i nedostatku volné zatravněné plochy. Podobné květníky stojí už dnes například v ulici Vlastina nebo Československé armády v Praze 6. Celá realizace vyjde celkem přibližně na 256 tisíc korun vč. DPH.
Náměstí Na Santince
Lokalita neodpovídá svému názvu, tedy náměstí. Chybí mu reprezentativní vzhled a je pouze průchozím místem. Přitom se zde scházejí kolegové z okolních kanceláří nebo děti na cestě do školy. Úprava travnaté plochy poskytne příjemný prostor k setkávání nebo k trávení volného času. Návrh počítá s výsadbou 7 nových stromů, zpevnění vyšlapané cesty a s instalací 2 laviček a košů. Výsadby nebudou překážet ve výhledu na hlavní vozovku ani na okolní cesty a přitom opticky začlení náměstí do okolní zeleně.
Revitalizace ulice Pod Cihelnou
Cílem tohoto projektu je revitalizace ulice Pod Cihelnou, ve které byla vykácena veškerá zeleň v důsledku stavby betonové zdi okolo sportoviště ZŠ Dědina. Projekt zahrnuje: 1. zpracování kvalitního návrhu ozelenění zdi a jejího okolí a osazení těchto ploch 2. bude trvat několik let než vysazené rostliny prostor ulice oživí, a proto bychom chtěli na zdi mít „výtvarný prostor pro žáky“, kde, pod vedením školní výtvarnice Ing. Skokanové a pod záštitou ředitele Mgr. Dunděry, vytvoří keramický reliéf stromu, který vychází z loga školy a který symbolicky nahradí chybějící zeleň a oživí prostor ulice „okamžitě“
Hřiště STREETWORKOUT Ladronka
Rád bych se zapříčinil o realizaci několika multifunkčních venkovních hřišť, které by byly vhodné pro STREETWORKOUT - CALISTHENIKU, ale také pro jakýkoliv druh kondičního posilování a funkčního tréninku.
Cvičení ve venkovním prostředí s vlastní vahou - streetworkout začíná být více a více populární a začíná zpět dostávat ven naše děti a mládež. Tím je bráno toto cvičení jako prevence obezity, užívání návykových látek a dalších nevhodných aktivit naší mládeže.
Hřiště bych rád umístil v rámci Prahy 6 na Ladronce - jako dotvoření komplexního venkovního sportoviště.
Zřízení odpočinkového místa s lavičkou u konečné stanice tramvají Bílá Hora
Aby stovky zejména starších obyvatel z Domova seniorů a jen tudy od tramvají a autobusů i do přilehlých ulic Rozdělovské, Thurnovy, Anhaltovy, Malobřevnovské, Haberfeldovy a Moravanů docházejících s nákupy, bezpečněji a s možností odpočinku starších osob a invalidů získaly důstojný přístup...
Dlouhou úzkou uličku od konečné tramvají a autobusů denně využívá několik stovek osob, zejména starších a invalidů z Domova seniorů, kteří se tudy vracejí zejména s nákupy a potřebují si krátce odpočinout. Jediná blízká lavička na této trase u přístřešku stanice bývá obsazena čekajícími na tramvaj či autobus. Lavička by měla být umístěna podle nákresu na místě neudržovaného divokého křoví, které tento prostor a okolí stanice dlouhodobě hyzdí. Vstup do uličky je nutné osadit piktogramem se symbolem člověka s holí, protože uličku používají i cyklisté, jejichž zvonky nahluchlé osoby neslyší a jsou jejich jízdou v úzké ulici ohrožování.
AKTUÁLNĚ: 12/2017 - proběhla revitalizace zeleného plácku, oplocení provizorním plotem a výsev trávy. Byla instalována lavička a cedule/piktogram "člověk s holí"
Úprava náměstíčka "Na Perníkářce"
Úprava veřejného prostoru při ulici Na Perníkářce, Praha 6- Hanspaulka (více v přiloženém souboru)
Hrazdy pro 6ku
Cílem projektu „Hrazdy pro 6ku“ je doplnit nabídku sportovního vyžití na P6 a motivovat ke sportu a zdravému životnímu stylu. Spádová dětská hřiště vybraná dle hlasování obyvatel P6 budou doplněna jednoduchými venkovními stanovišti - hrazdy, ručkovací žebříky, bradla. Záměrně jsou vybrány cvičební pomůcky, které umožňují komplexní procvičení a podporují přirozený pohyb a obratnost a které jsou zároveň robustní a nenáročné na údržbu. Cíleně je navrženo umístit tyto pomůcky v blízkosti dětských hřišť, což umožní rodičům vlastní sportovní vyžití a zároveň bude příkladem a motivací pro děti.
Zavadilova 50.097725, 14.369342 (MČ praha 6) Perníkářka 50.1016000N, 14.3671894E (MČ Praha 6)
Multifunkční prostor Letní kino na Praze 6
Prostřednictvím multifunkčního prostoru letního kina bychom rádi oživili část parku u Keplerova Gymnázia, který v současnosti není efektivně využit. Naším záměrem je proměnit údolí parku v místo, které bude nabízet občanům Prahy 6 odpočinkovou zónu se cvičištěm, tribunu využitelnou během celého roku pro možné setkávání, uspořádání letních filmových projekcí, divadelních představení a jiných kulturních a sportovních využití komunitního typu. Multifunkční prostor se skládá z dřevěné tribuny, houpaček a ocelových bradel. V rámci vybraných kulturních setkání (letní filmové projekce, divadla, akce Gymnázia Kepler apod.) budou na ocelové konstrukce zavěšeny houpací sítě “hamaky“ a tribuna bude dále doplněna o lehátka na posezení. Mobiliář pro účely kulturních setkání bude uskladněn v úložných prostorách samotné tribuny. Pro efektivní využití areálu bychom rádi v prostoru parku vybudovali přípojku elektrické energie, která by se využívala pro realizaci jednotlivých kulturních akcí, především pak pro možné uskutečnění letních filmových projekcí a akcí podobného charakteru. Využití elektrické přípojky by jistě ocenili občané Prahy 6, neboť park spolu s tribunou by bylo možné využít i jako venkovní pracovnu. Mimo kulturní akce pořádané MČ Prahou 6, Gymnáziem Kepler případně vybraným občanským spolkem bude místo sloužit obyvatelům Prahy k uspořádání pikniků, odpočinku, setkávání nebo sportovním aktivitám. Samostatné ocelové konstrukce byly navrženy tak, aby splnily funkci ...
Obnova dětského hřiště před domem Evropská 674 / 156
Návrh na realiazci 44 m oplocení kolem bývalého dětského hřiště, zakoupení tobogánu (klouzačky) pro děti, tří laviček a stolu. Realizace projektu prospěje jak dětem tak místním seniorům.
(více informací v přiložených souborech)
* majitelé bytů v okolí jsou ochotni se na nákladech podílet
Socha/plastika tvůrce Dejvic Antonína Engela
Navrhujeme umístit do prostoru osy Vítězného náměstí plastiku/sochu připomínající slavnou osobnost Dejvic, význačného architekta a urbanistu Antonína Engela. Jedno z nejvýznamnějších děl a odkazů Antonína Engela (1879 - 1958) je právě nadčasová a dodnes vysoce ceněná - odborníky i obyvateli - urbanistická koncepce tehdy nově vznikajících Dejvic. Součástí koncepce je nejen (dodnes nedostavěné) Vítězné náměstí, ale i okolní čtvrť městských bloků, zelené osy parků, stromořadí apod. Mezi další Engelova díla patří monumentální budova pražské vodárny v Podolí či budovy ministerstva železnic a národní obrany. Antonín Engel také působil jako profesor pražské průmyslové školy stavební a od roku 1922 byl profesorem na pražské ČVUT a v letech 1939–1940 jejím rektorem. Podílel se i na rozvoji celé Prahy jako člen státní regulační komise.
Jsme toho názoru, že osobnost takového významu provázaná s Dejvicemi, si zaslouží být zvěčněna v podobě sochy/plastiky. Pro její umístění jsme vybrali vysokoškolskou osu vedoucí od Vítězného náměstí (v příloze nabízíme dvě alternativní umístění na této ose).
Uvědomujeme si, že rozpočet 800.000 korun bude pravděpodobně pro sochu příliš nízký, proto navrhujeme prozatím alespoň umístit plastiku/mozaiku odkazující na tuto osobnost a její dílo, která bude jednoho dne ideálně doplněna sochou.
Spolupráce na nápadu: Anna Marie Černá, Helena Míková
Street art - bezpečné přecházení
Ve veřejném prostoru Prahy 6 chybí oživení formou pouličního umění tzv. street artu. Jedná se o jakékoli umění vytvářené na ulici. V Evropě je street art velmi populární, také v Praze je veřejný prostor plný zajímavých uměleckých děl. Street art je trochu opomíjená součást veřejného prostoru a stojí za to ho šířit. Území, které jsem vybrala pro street art je v Bubenči. Konkrétně okolí a samotné hřiště na Puškinově náměstí. Protože se místa nacházejí v blízkosti základních a mateřských škol, navrhovala bych téma, které zaujme především děti. Na Puškinově náměstí je více míst, kde prochází denně stovky lidí, hlavně pak dětí. Na těchto místech (Uralská x Puškinovo nám., Eliášova x Puškinovo nám., trojúhelník Českomalínská x Puškinovo nám.) nejsou přechody a přecházení v těchto místech je velmi nebezpečné. Na hřiště vede pouze jeden přechod a to mimo hlavní trasu. Naše legislativa bohužel neumožňuje použít street art přímo na vozovce (účinné streetartové přechody), proto navrhuji toto opatření použít na chodnících při krajích vozovky v daných místech. Upozorní tím nejzranitelnější účastníky silničního provozu (děti), aby dali větší pozor při přechodu přes vozovku. Navrhuji oslovit mladé studenty z uměleckých škol a uskutečnit víkendový workshop na území Puškinova náměstí. Jejich úkolem bude nápad i realizace samotného díla. Děti si také zvyknou na umění v běžném životě. Celá akce by měla propagaci na webu radnice, sociálních sítích zaměřujících se na Prahu 6 a byla by veřejná.
HRAVÁ BABA - bojovka, bosá stezka, lesopark, interaktivní lesní hřiště
Bojovka, bosá stezka, výstavba malého lesoparku, úprava lesního hřiště, nové posezení. Jedná se o pět dílčích projektů, které spojuje jeden koncept, tím jsou aktivity pro děti (i rodiče) v přírodě. Naší hlavní myšlenkou je ozvláštnit dětem pobyt venku a zároveň je motivovat k tomu, aby do přírody rády vyrazily. Navrhujeme vystavět tyto projekty: 1) Bojovka Baba – Jedná se o stezku vedoucí od kostela sv. Matěje lesní cestou ke zřícenině Baba (cca 2km). Bojovka by v polovině stezky procházela parcelou 2513/3, kde by se nacházely zbylé projekty. Projekty na parcele 2513/3: 2) Lesopark Baba – malý lesopark s bludištěm a přírodními atrakcemi (prolézačky, mosty, cesty atd.). 3) Bosá stezka – stezka, která se skládá z mnoha různých povrchů (kamínky, šišky, dřevo aj.), je určena pro vnímání světa skrze bosá chodidla. 4) Venkovní posezení s ohništěm – stoly s lavicemi pro posezení a odpočinek, ohraničené ohniště. 5) Úprava stávajícího lesního hřiště a nové interaktivní hrací prvky. Chtěli bychom, aby veškeré úpravy zachovaly původní ráz, aby výrazně nezasahovaly do krajiny či ji nepřetvářely, ale byly se zdejší přírodou v symbióze. Parcela se nachází na kraji lesa, a proto je zapotřebí přírodních materiálů a citlivého přístupu. Tento projekt by využívali místní obyvatelé, ale byl by i zajímavou možností pro výlet pro obyvatele Prahy 6 i přilehlých oblastí.
případné dotazy můžete směřovat na hravababa@email.cz či https://www.facebook.com/groups/1295465133906262/?fre...
Veřejná lednice
Veřejné lednice jsou velmi populární po celé Evropě. Je to jeden ze způsobů jak upozornit na nadměrné plýtvání jídlem v domácnostech a zároveň tento systém v lokálním měřítku řeší. Do lednice lidé nosí potraviny, o kterých vědí, že už je nespotřebují. Jídlo si z lednice může vzít kdokoliv, je tedy určena všem. Velmi by mohla pomoci starým lidem a nejpotřebnějším. Jídlo by nemělo být načaté, špinavé nebo plesnivé, ale může mít prošlou lhůtu trvanlivosti. Lednice musí být opatřena zřetelnými a srozumitelnými podmínkami pro uživatele, dle § 2896 Občanského zákoníku, aby bylo jasně deklarované, že sdílené potraviny v lednici jsou k odběru komukoliv na jeho vlastní nebezpečí. I přes toto upozornění - jsme přesvědčeny - bude poptávka velká, tak jak je potvrzeno z dosud fungujících podobných zařízení na území Prahy. Oproti původnímu nápadu navrhujeme změnu umístění lednice. Náměstíčko Wuchterlova jsme vyhodnotily po debatách se zástupci MČP6 jako ne zcela vyhovující, uvažujeme tedy o umístění do oblasti kolem vysokých škol - ulic Šolínova, Zikova, Studentská, Technická. Konkrétní bod bychom rády podřídily možnostem vývodu elektrického vedení a doporučení Odboru životního prostředí v souvislosti s potřebným záborem chodníku. Lednice by byla kryta přístřeškem a ze tří stran, aby byla chráněna před vlivy počasí a byla by propojena s menší "spižírnou" na suché potraviny. Opláštění lednice by mělo být z přírodního materiálu, v jednoduchém, ale okolí nehyzdícím provedení. Kr...