Barevná zóna pro Ladronku

Navrhuje:
Jana Lachmann
Cena:
190 000 Kč
Stav:
Zamítnutý

Cílem projektu je proměna neutěšeného prostoru v parku Ladronka (polorozbořené zídky a útvary u tenisových kurtů) v příjemné místo, kde se dá posedět, uspořádat narozeninová oslava nebo grilování a kde děti mají kvalitní pískoviště i zajímavý herní prvek. Do prostoru přibude velký stůl s lavicemi (žádný v parku není, jen v restauraci) a dva stromy. Podivná „mísa“ bude přetvořena na stálé místo na grilování s litinovým grilem (žádné takové v parku není). Zídka bude opravena a pomalována a na zemi vznikne barevná mozaika a také stezka rozvíjející smysly s různými povrchy (oblázky, kůra). Zídku si pomalují a mozaiku vytvoří sami obyvatelé Prahy 6 (za pomoci odborníka) v rámci sousedského pikniku. Nově upravené místo bude sloužit hlavně rodinám s dětmi a mladým lidem.

Popis současné situace:
Jde o zatravněný prostor v parku mezi asfaltovou plochou s basketbalovým košem a bruslařskou dráhou (od té je odděleno živým plotem). Jsou zde pozůstatky jakési socialistické zástavby – rozbité zídky, zvláštní “mísa” naplněná odpadky a betonový otisk v trávě ve tvaru spirály. Do prostoru u zídky byl navezen písek, není ale zřejmé, zda jde o oficiální pískoviště pro děti. Děti každopádně tento prostor přitahuje – láká je lezení po zídkách, hraní s pískem, obíhání spirály, lezení na “mísu”. Sousedící asfaltová plocha s basketbalovým košem se hodí pro učení se jízdy na odrážedle, bruslích nebo kole. Nedaleké stromy jsou vhodné ke šplhání. Místo působí celkově neutěšeně a není zde žádné zázemí (např. sedět se dá jen na trávě nebo zídce). V loňském roce fungoval nedaleký bufet u tenisových kurtů, zda bude na místě i v budoucnu není vzhledem ke zbourání budovy, ve které se nacházel, jasné.

Proč to změnit?
+ prostor je nějakou formou již využíván, jeho potenciál a estetiku lze velmi jednoduše zvýšit
+ neexistence jediného piknikového stolu v celém prostoru parku Ladronka (sedět u stolu je možné jen v restauraci)
+ neexistence stálého místa na grilování (kdo chce na Ladronce grilovat, ten si musí donést gril)

Dopad:
+ na Ladronce vznikne místo k posezení u stolu, kde je možné konzumovat vlastní potraviny, které zde v toto chvíli chybí
+ vznikne oficiální prostor pro grilování, který na Ladronce v tuto chvíli není
+ zvýší se využití ze strany dětí i dospělých. Předpokládáme, že by jej ročně mohlo využívat okolo 12 000 lidí. Předpokládáme, že místo by navštívilo v průměru 50 dětí a dospělých denně (v současnosti je to tak 15-20 denně) mimo období zimních měsíců (listopad-únor)
+ zlepší se estetika prostoru
+ zlepší se herní možnosti pro děti (upravené pískoviště, smyslová stezka)
+ formou sousedského pikniku a malování dojde k posílení vazeb v komunitě

Další možný rozvoj:
+ V budoucnu by bylo vhodné do prostoru možné umístit např. veřejné toalety (jediné v parku jsou v restauraci vzdálené 15 minut chůze).
+ Bylo by také vhodné nějakým způsobem revitalizovat basketbalovou plochu (např. nakreslit čáry, dodat druhý koš).

Přílohy

Důvod zamítnutí či schválení

Návrh je umístěn na pozemku, který není v kompetenci MČ Praha 6, kvůli majetkoprávnímu sporu.