Pamětní deska spisovatele Ladislava Fukse

Navrhuje:
Michala Marková
Cena:
100 000 Kč
Stav:
Zamítnutý

V prvním lednovém týdnu roku 2017 jsem na facebookové skupině Dejvická parta zveřejnila komentář, který vzbudil značný ohlas a jehož část sem kopíruji:

"Ten žlutý barák (...) je Národní obrany 15, tedy dům, ve kterém prožil ve svém bizarním bytečku podstatnou a zásadní část života jeden z největších a nejoriginálnějších českých (i evropských) spisovatelů 20. století Ladislav Fuks. V tomhle nenápadném domě se zrodily knihy jako Spalovač mrtvol, Myši Natálie Mooshabrová nebo Vévodkyně a kuchařka. Magický kontrast mezi tím obyčejným úřednickým činžákem a literární zběsilostí, která v jeho zdech vznikla, mě fascinuje už spoustu let. Na tom domě není pamětní deska...“

Ladislav Fuks (1923-1994), krom výše jmenovaných děl například autor světoznámého románu Pan Theodor Mundstock, byl osobnost mimořádná dílem, naturelem i životními osudy. Praha 6 může být právem hrdá na to, že tu prožil mnoho let tvůrce takového formátu (a jednoho z těch vzácných vyvolených, které zná -- přinejmenším díky filmové verzi Spalovače mrtvol -- skutečně velmi široká veřejnost) by měla být Praha 6 rozhodně hrdá. Eva Olmerová se o několik ulic dál své pamětní desky už dočkala. Bylo by skvělé, kdyby se dočkal i Ladislav Fuks.

Přílohy

Důvod zamítnutí či schválení

Předběžný souhlas majitele domu (SVJ) nebyl předložen a návrh tak byl vyřazen.